Naujas automobilis be PVM?

Kartais įmonių vadovai galvoja, jog nusipirkus naują automobilį bus galima atskaityti PVM (jei įmonė PVM mokėtoja). Dažnu atveju jiems tenka nusivilti... Nes nuo automobilių, kurie neskirti kroviniams, keleiviams vežti ar nuomoti, PVM negalima atskaityti.  Jei įmonė tiesiog įsigyja lengvąjį automobilį, su kuriuo važiuojama į darbą, pas tiekėjus, klientus ir pan., PVM atskaita negalima. Jei įmonė tokį automobilį ne perka, o nuomojasi, taip pat PVM atskaityti negali.

Tačiau yra išimtis. Kai kurie automobilių pardavėjai suteikia galimybę naują lengvąjį automobilį  registruoti kaip N1 klasės transporto priemonę (kroviniams vežti, kurios bendroji masė ne didesnė kaip 3,5 t (krovininis automobilis)), nuo kurios leidžiama PVM įtraukti į atskaitą. Automobilis toks pats, tiesiog registracijos dokumente skirtingai įvardintas. Vienintelis trūkumas – važinėti tokiu atutomobiliu galima tik sumokėjus kelių mokestį... O ir parduodant tokį automobilį gali kilti keblumų, nes fizinis asmuo nelabai norės įsigyti automobilio, kuriuo važinėjant reikia sumokėti kelių mokestį.

O kodėl neįsigijus automobilio iš ES be PVM? Atsargiai!, su automobiliais iš ES – ta pati istorija. Įmonė pirkdama automobilį iš ES, automobilį nusiperka be PVM, tačiau atsigabenus į Lietuvą turi priskaičiuoti ir sumokėti PVM į Lietuvos biudžetą...

O kaip fiziniai asmenys? Fizinis asmuo (kuris nėra PVM mokėtojas), kitoje ES valstybėje nusipirkęs naują automobilį ir ją atsigabenęs į Lietuvą, į Lietuvos biudžetą turi sumokėti PVM. Be to, pats asmuo turi  iki kito mėnesio 25 d. po naujos transporto priemonės įsigijimo, pateikti pirkimo informaciją VMI. Kai naują automobilį įsigijęs fizinis asmuo nepateikia informacijos VMI, VMI savo iniciatyva apskaičiuoja PVM. Perkant naują automobilį kitoje ES valstybėje, asmuo turėtų įsitikinti, kad į pardavimo kainą nėra įtrauktas toje valstybėje taikomas PVM (jei transporto priemonė bus atgabenta į Lietuvą ir čia naudojama). Jei fizinis asmuo sumoka PVM ir kitoje ES valstybėje, jis turi kreiptis į pardavėją dėl sąskaitos patikslinimo ir pinigų grąžinimo.

Algis Teišerskis

Pateikti užklausą