Ką reikia žinoti apie mokesčius, pradėjus verslą

Dažnai, ypač iš jaunų verslininkų sulaukiame klausimo – kiek ir kokių mokesčių man reikės mokėti pradėjus dirbti? Gaila, tačiau negalime tiksliai pasakyti. Kai kurie mano, jog tik atsidarius įmonę, reikės mokėti kažkokius mokesčius. Tačiau nebūtinai. Ir ne iš karto! Pradėkim nuo pradžių: kokie tie mokesčiai? Mokesčių yra dešimtys, tačiau pagrindiniai yra: pelno mokestis, PVM mokestis, GPM ir Sodros mokesčiai.

Pelno mokestis mokamas tik tuo atveju, jei įmonė uždirbo pelno per metus. Jei neuždirbo arba patyrė nuostolių, tuomet mokėti nereikia. Mokesčio dydis: 5 arba 15 procentų nuo pelno. 5 procentus moka mažos įmonės: kurių metinė apyvarta neviršija 300 tūkst. Eur. Ir kurių vidutinis darbuotojų skaičius mažesnis nei 10 (Yra dar viena papildoma sąlyga, tačiau ji rečiau pasitaikanti, tad apie ją – kitą kartą) Visos kitos  įmonės moka 15 proc.

PVM mokestis. Tai pagrindinis valstybės pajamų šaltinis – PVM dalis tarp surenkamų mokesčių (iskyrus įmokas Sodrai) sudaro apie pusę visų pajamų. PVM mokesčio dydis – 21 proc. nuo parduotų prekių ar paslaugų vertės. Mokamas kas mėnesį. Reiktų patikslinti, jog įmonės moka ne visą apskaičiuotą sumą nuo pardavimų, bet nuo apskaičiuoto pardavimo ir pirkimo PVM skirtumo. T.y. iš pardavimų PVM minusuojamas pirktų prekių ir paslaugų PVM. Nepaisant to susidaro nemažos sumos... PVM mokėtoju registruotis būtina pasiekus 45 tūkst. Eurų apyvartą per 12 mėnesių. Savanoriškai registruotis galima bet kada, kad ir iš karto pradėjus verslą.

GPM mokestis. Paprastai mokamas nuo darbuotojų darbo užmokesčio. Mokesčio dydis – 15 proc. Turi būti sumokamas tuomet, kai išmokamas darbo užmokestis (tą patį mėnesį). Jei darbo užmokestis neišmokamas – mokėti nereikia. Dar GPM mokamas kai išsimokate dividendus ir už gautas/išmokėtas nuomos ir kitas pajamas. Dydis tas pats - 15 proc. nuo sumos.

SODROS mokesčiai. Sumum sumarum nuo darbo užmokesčio SODRAI būtina atseikėti 39,98 proc. Nepriklausomai nuo to ar darbo užmokestis išmokamas ar ne, mokestį reikia mokėti kiekvieną mėnesį  - nuo priskaičiuotos algos. Galima sakyti jog vienintelis mokestis, kurį būtinai turėsite mokėti, tai SODROS mokestis. Jei turite įdarbinę bent vieną darbuotoją (o juk be darbuotojo neišsiversi) mokėti SODRAI teks. Visi kiti mokesčiai gali priklausyti nuo įmonės veiklos pobūdžio, pinigų išmokėjimo momento, nuo gauto uždarbio ar nuo to ar įmonė PVM mokėtoja ar ne.

Sužinokite daugiau apie galima PVM susigražinimą arba sužinokite pagrindinius mokesčių pakitimus įsigaliojusius 2016 metais

Algis Teišerskis.

Pateikti užklausą