Pelno-nuostolio ataskaitos ir mokesčiai

Pelno ataskaita – viena populiariausių. Dažniausiai sulaukiame tokių klientų klausimų: “Tai koks rezultatas?”, “Kiek uždirbome” ir pan. Pelno ataskaitoje tai aiškiai matyti. Paprasčiausiai pažvelkite į paskutinę pelno ataskaitos eilutę. Ten matysite savo veiklos rezultatą. Žinoma, verslininkai nori matyti teigiamus rezultatus – pelną! Ir kuo didesnį, tuo geriau. Tačiau ir čia neišvengiame dilemos – pelno mokesčio mokėti nesinori.

Pelno mokestis

Gaila, bet niekur nedingsi – jei yra pelnas, bus ir pelno mokestis. Jei įmonė nedidelė, bus 5% pelno mokesčio. Jei didesnė – 15%. Galima pasiguosti tik tuo, jog kitose ES šalyse pelno mokestis gerokai didesnis (iki 40 proc.). Visgi pelno mokestį galima sumažinti keliais būdais. Pirma – vykdyti mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Patirtomis išlaidomis galima pelną sumažinti 3x didesne suma. Antra – atnaujinti technologijas. Pavyzdžiui, įmonė gali įsidiegti naują programinę įrangą, kuri padėtų efektyviau vykdyti veiklą ar įsigyti naują įrengimą, kuris pagerintų veiklos rodiklius ir pan. Patirtomis išlaidomis galima iki 50 proc. sumažinti pelną. Yra ir daugiau pelno mokesčio lengvatų ir išimčių, tačiau jomis pasinaudoti galima tik išskirtiniais atvejais.

Dar vienas mokestis

Neretai nėra įvertinamas dar vienas mokestis, susijęs su pelnu. Tai dividendų mokestis. Jei įmonė sumokėjo pelno mokestį, tai dar nereikšia, jog savininkai gali naudotis likusia pelno dalimi. Jei įmonės savininkai nori išsiimti pelną ir naudotį jį savo reikmėms – reikės susimokėti dar 15 proc. nuo išimamos sumos. Žinoma, nebūtina išsiimti visą pelną. Galima dalimis.

Pelno-nuostolio ataskaitos

Sugrįžtant prie pelno ataskaitos, reikia paminėti vieną subtilybę. Įmonėje pelnas apskaičiuojamas ne pagal išleistų ir gautų pinigų kiekį, o pagal realiai patirtas sąnaudas. Kitaip tariant, pagal dokumentus (sąskaitas, priskaičiuotus atlyginimus ir pan.). Tai svarbi detalė, kuri dažnai verslo pradžioje sukelia nesusipratimų. Tarkime, kad įmonė įsigijo automobilį ir sumokėjo nemažą sumą pinigų. Tai nebus įmonės sąnaudos. Bent jau ne iš karto. Buhalteriškai paskaičiuojamas automobilio tarnavimo laikas, ir sąnaudoms priskiriama tik po nedidelę dalį kiekvieną mėnesį. Arba – metų gale išrašėte didelę pardavimų sąskaitą. O pirkėjas nesumokėjo, arba sumokės tik po kelių mėnesių. Nesvarbu, kad negavote pinigų – sąskaitos suma (be PVM) bus įmonės pajamos. Pajamos - sąnaudos = pelnas prieš mokesčius.

Beje, galite atidžiau patyrinėti savo pelno ataskaitą – sužinosite daug svarbios informacijos. O jei ji bus nepakankama – paprašykite buhalterio detalesnės ataskaitos.

Algis Teišerskis

Pateikti užklausą