PVM grąžinimas

PVM – vienas iš svarbiausių mokesčių, kuris sudaro apie pusę (~3 mlrd. eur) viso Lietuvos biudžeto įplaukų. Nepaisant to, kad įmonės dažniausiai turi sumokėti DAUG PVM, gali būti ir atvirkščiai – gali atsirasti grąžintinas PVM. Kitaip tariant, kai įmonės pardavimai (+) viršija įmonės pirkimus (-). Kai atsiranda permoka, VMI tampa skolinga įmonei. Paprastai taip atsitinka dėl įvairių priežasčių. Keletas jų:

  1. Įmonė įsigyja didelės vertės turtą. Pavyzdžiui, įrengimus, krovininį autotransportą ir pan. Tokiu atveju susidaro trumpalaikė PVM permoka. Tačiau sumos būna didelės.
  2. Įmonė dirba nuostolingai... Nepageidautina padėtis įmonei, bet kartais taip nutinka. Neretai tokiu atveju įmonės pirkimai gerokai viršija pardavimus, todėl susidaro PVM permoka. Jei nuostolingas laikotarpis tęsiasi gana ilgai, tuomet gali susikaupti nemažos PVM sumos. Įmonei susigrąžinti PVM gali būti naudinga – laikinai subalansuoti pinigų srautus.
  3. Įmonė prekes ar paslaugas parduoda ne Lietuvoje įsikūrusiems klientams. Tokiu atveju įmonė beveik visada turi PVM permoką, nes prekes ar paslaugas perka Lietuvoje su PVM, o parduoda į užsienį be PVM. Dažniausiai taip nutinka prekybos, logistikos įmonėms.
  4. Įmonė teikia statybos paslaugas. Jei įmonė užsiima statyba ir paslaugą parduoda ne galutiniam pirkėjui, tuomet statybos paslauga parduodama be PVM. O prekės statybai ir įvairios kitos paslaugos perkamos su PVM, todėl susidaro PVM permokos. Tokia įstatymo pataisa atsirado tik nuo 2015 m. liepos mėnesio. Ir daugelyje statybos įmonių susidarė didelės PVM grąžintinos sumos.

Grąžintis PVM ne visada galima iš karto. 1,3 ir 4 atveju PVM galima grąžintis iš karto, kai tik susidaro PVM permoka. 2 atveju PVM galima grąžintis tik kas pusmetį. Ar įmonei pasinaudoti teise grąžintis PVM ar ne, gali priklausyti nuo daugelio aplinkybių. Jei permoka vienkartinė, nereiktų skubėti. Geriau luktelėti ir pasinaudoti permoka tuomet, kai reikia sumokėti GPM, pelno ar kitus mokesčius – vieno mokesčio permoką sudengiant su kito mokesčio skola. Žinoma, jei sumos didelės, o įmonei trūksta apyvartinių lėšų, galima pasinaudoti ir PVM grąžinimo galimybe.

Algis Teišerski

Pateikti užklausą