VMI, SODRA, deklaracijų teikimas, patikrinimai

Galvosite, jog tai tikrai nuobodi tema, ir su Jumis sutiksiu. Tačiau apie šiuos dalykus pamėginsiu trumpai aprašyti nesigilinant į specifinus terminus.

VMI ir SODRA – pagrindinės institucijos, su kuriomis dažniausiai tenka susidurti įmonėms. Dėkui Dievui, jei samdote gerą buhalterį ar buhalterinės apskaitos įmonę. Jums su VMI ir SODRA teks susidurti tik tuomet, kai darysite mokesčių pavedimus. Nebent dar šios institucijos panorės patikrinti Jūsų įmonę.

Patikrinimai

Didelė tikimybė patikrinimų sulaukti tuomet, kai netvarkinga buhalterija, netvarkingai deklaruojami bei mokami mokesčiai, maži darbuotojų atlyginimai. Dar, kai įmonė kelis metus iš eilės dirba nuostolingai. Arba kai jus skundžia… Dažnai, kai buhalteris perspėja dėl kokios nors įtartinos ar rizikingos operacijos, vadovas numoja ranka – “Mokesčių inspekcijai paaiškinsiu taip ir taip…”. O iš tikro patikrinimo metu VMI uždavus klausimą paaiškėja, jog atsakyti nėra taip paprasta. Turėkite omeny, jog VMI taip pat šį tą išmano apie buhalteriją ir mokesčius. Dar jie žino ne tik apie Jūsų įmonę, bet ir Jus pačius daugiau nei galite tikėtis. VMI gali būti prieinama Jūsų asmeninė banko sąskaitų informacija, nekilnojamojo turto duomenys, automobiliai, nuolaidų kortelių duomenys…

Deklaracijos

Na, viskas nėra taip blogai. Jei Jūsų verslas vystomas įstatymų ribose, buhalterija tvarkinga, tuomet geriau galvokite apie tai, kaip plėsti savo verslą, mokesčius palikite buhalteriui. O buhalteriui su mokesčių apskaičiavimu ir deklaravimu tikrai yra ką veikti, net ir įvertinus skaitmeninius pagalbininkus. Pagrindinės deklaracijos, kurias reikia teikti kas mėnesį – GPM (gyventojų pajamų mokesčio), SODROS ir PVM deklaracijos. Tai buhalterio rutina. GPM, PVM ir SODROS deklaracijos nėra labai sudėtingos, jei tik įmonė tvarkingai moka atlyginimus ir pirkimai bei pardavimai vyksta LR ribose. Tačiau, jei veikla apima ES arba net kitas šalis, vargo bus daugiau.

Deklaracijų ypač padaugėja metų pradžioje sausio-gegužės mėnesio laikotarpiu, kai reikia deklaruoti metinius duomenis. Nekilnojamojo turto, taršos, gyventojams išmokėtų A ir B klasės pajamų deklaracijos, paskolos – tai tik dalis darbų. Iš viso įmonei per metus reikia pateikti nuo kelių iki kelių dešimčių deklaracijų VMI ir SODRAI. O jei dar gausite pasveikinimą iš Statistikos departamento ar atsiras prievolė teikti muitinės deklaracijas... Jau nekalbant apie kitas kontroliuojančias institucijas, kurių yra kelios dešimtys. Kad būtų mažiau galvos skausmo, šiuos darbus geriau perduokite tiems, kas moka tai daryti.

Algis Teišerskis

Pateikti užklausą