Skaičiai 2016. Kas nutinks su tavo ar tavo įmonės sumokėtais mokesčiais?

Gal pradėkime nuo to, kiek tų mokesčių bus sumokėta? Kalbame apie Lietuvą.  Iš viso 2016 m.  planuojama surinkti apie 11,9 mlrd. Eurų mokesčių. Palyginimui: 2004 metais buvo surinkta panaši suma, tik litais... Daugiausia mokesčių sumokama Socialiniam ir sveikatos draudimui – 4,7 mlrd. Eur. (galbūt „mokestis“ čia ne visai tinkamas pavadinimas – geriau tiktų „draudimo įmokos“. Panašiai kaip ir įmokos privačioms draudimo kompanijoms). Toliau PVM – 3 mlrd. Eur. GPM – 1,5 mlrd. Eur., pelno mokestis  0,6 mlrd. Eur ir t.t.

 


Tai kur tuos 11,9 mlrd Eur panaudojame?

  1. Pirmoji vieta: Socialinė ir sveikatos apsauga – 5,7 mlrd. Eur! Dalis šių pinigų panaudojama ligoninėms išlaikyti, greitajai pagalbai, įvairioms sveikatos programoms, vaistams, ir pan.) O didžioji dalis pinigų vėl sugrįžta į Lietuvos ekonomiką per pensijas (2,5 mlrd. Eur), ligos ir motinystės išmokas (0,48 mlrd Eur), ir pan. Kitaip tariant, Jūsų sumokėti pinigai SODROJE neužsiguli – vieni sumoka, kiti gauna ir pinigus išleidžia Jūsų internetinėje parduotuvėje, Jūsų kavinėje ar Jūsų parduotuvėje. Jums telieka išspręsti vieną klausimą – kaip GREIČIAU susigrąžinti sumokėtus pinigus?
  2. Toliau, švietimui bus skirta – 1,7 mlrd. Eur. Daugiausia šios sumos tenka mokytojų darbo užmokesčiui. O mokytojai sako, kad mažai?
  3. Gynybai (kariuomenės reikmėms) bus skirta 0,64 mlrd Eur. Tebūnie. Kariuomene mes pasitikim.
  4. Viešajai tvarkai ir visuomenės apsaugai – 0,54 mlrd. Eur. Policijai skiriama 0,21 mlrd. Eur. Priešgaisrinei saugai (gaisrinėms) – 0,08 mlrd. Eur, valstybinės sienos apsaugai – 0,06 mlrd. Eur.
  5.  Transportui ir ryšiams – 0,5 mlrd. Eur. Iš jų – valstybinės reikšmės keliams – 0,23 mlrd, vietinės reikšmės keliams – 0,13 mlrd., žvyrkelių asfaltavimui – 0,1 mlrd eur. Keliai tikrai gerėja – mes džiaugiamės.
  6. Poilsiui ir kultūrai – 0,38 mlrd. Eur. Ši pinigų suma bus paskirstyta bibliotekoms, informacinei visuomenei (?), leidybai, muziejams, kultūros paveldui, kinui, kultūros projektams. Na, meno ir kultūros visuomenei nebus per mažai. Tik klausimas, ar mokėtume, jei leistų pasirinkti?
  7. Žemės ūkiui – 0,28 mlrd. Eur. Iš Jų 0,48 mlrd. Eur – tradicinio žemės ūkio plėtrai. Puiku, jei tai reiškia, jog valgysim natūralesnius produktus!

Čia išvardinau ne visas sritis ir nedetalizavau kiekvienos smulkiau – labai jau daug neįdomių pavadinimų. Svarbu kas kita – ar teisingai ir efektyviai panaudojame surinktus mokesčius? Vieni sakys taip, kiti, o jų tikriausia daugiau – sakys, kad ne, nes taip žiniasklaidoje kalbama. O kas iš to Jūsų verslui? Jums svarbiausia, kad sumokėti pinigai greičiau sugrįžtų pas Jus. Juk net ir politikas gavęs algą (ir ne tik) veikiausiai norės pavalgyti, apsipirkti, atsipalaiduoti, tai kodėl ne pas Jus? Tas pats ir su medikais, mokytojais, kareiviais, policininkais, kelių tvarkytojais ir ūkininkais. Sugalvokite naują arba patobulinkite esamą verslo idėją, ir sumokėti mokesčiai greičiau sugrįš.

Algis Teišerskis

Pateikti užklausą